Remont i wykończenie łazienki - Myśliwska
Remont łazienki to największe wyzwanie podczas wykończenia mieszkania. W szczególności małe łazienki w bloku sprawiają nam duży problem. Stare instalacje, ciężkie do skucia płytki czy nierówne ściany spędzają nam sen z powiek.
Generalny remont łazienki ze względu na to, że jest dość kłopotliwy to zazwyczaj decydujemy się na niego dopiero, kiedy nie tylko wymiana glazury jest konieczna, ale również gruntowna odnowa pomieszczenia wraz z wymianą rur i instalacji elektrycznej.
Wykończenie łazienki zaczynamy od skucia starej okładziny płytek. Jest to jeden z najbardziej wymagających fizycznie etapów remontu. Płytki przyklejane starym sposobem na cement, często jeszcze spotykane w łazienkach w blokach, mogą być ciężkie do usunięcia. Warto wziąć to pod uwagę podczas planowania czasu na poszczególne prace. Po skuciu glazury widzimy dokładnie, gdzie znajdują się rury, piony kanalizacyjne oraz jak biegnie instalacja elektryczna. Po oczyszczeniu przestrzeni z gruzu z płytek możemy kontynuować remont łazienki.
Kolejnym etapem są prace hydrauliczne, czyli wymiana rur, doprowadzenie wody do pralki oraz pod baterie: prysznicową, nad wanną i umywalką oraz odprowadzenia dla wszystkich tych urządzeń. O ile instalacja kanalizacyjna była niedawno wymieniana i wykonana została z rur plastikowych wymiana ich nie będzie konieczna. Natomiast jeżeli rury są stare, zwłaszcza te żeliwne, mogą być mocno skorodowane i należy je wymienić na ALU PEX,lub PPE
Po skuciu płytek często okazuje się, że ściany nie są równe i należy je wyrównać. Bez wykorzystania zielonych, wodoodpornych płyt gipsowo-kartonowych żaden remont łazienki praktycznie nie może się wtedy odbyć. Za ich pomocą zakrywamy rury i wyrównujemy powierzchnie nierównych ścian. Nie warto oszczędzać na tym elemencie, ponieważ jeżeli płytki zostaną położone na nierównej powierzchni cały remont łazienki może okazać się porażką. Warto dbać o detale, które w konsekwencji będą rzutować na wygląd naszej nowej łazienki.
Ostateczny wygląd nowej łazienki będzie zależeć w dużej mierze od prawidłowego rozplanowania ułożenia glazury na ścianach i podłodze. Układając płytki powinniśmy pamiętać, że ostatnia pod sufitem powinna zmieścić się w całości, a pierwszy rząd od dołu trochę wyżej, tak, aby delikatnie zachodziły na płytki podłogowe.
Po ułożeniu i zafugowaniu płytek przychodzi czas na biały montaż, który jest taką "wisienką na torcie" w naszej nowej łazience:)
Jesteś zainteresowany? Zapraszamy do kontaktu.